Wymiana uchwytu gumowego (gripa) w aparacie Canon EOS 550D

Gripa jest sprzedawany z naklejoną taśmą samoprzylepną 3M. Guma jest profilowana na gorąco. Proces technologiczny nie pozwala żeby w podobny sposób profilować taśmę samoprzylepną więc aby ją dopasować producent nacina ją aby się odpowiednio układała.
Odklejanie warstwy zabezpieczającej należy wykonać od strony gdzie nacięcia nie dochodzą do końca
papieru (strzałka pokazuje kierunek zdejmowania papieru).

Trzeba to robić ostrożnie żeby nie odkleić papieru razem z taśmą samoprzylepną która jest bardzo cienka
(0,17 mm). Po odklejeniu papieru trzeba przyłożyć grip do aparatu, docisnąć i przytrzymać
dociśnięty przynajmniej przez kilka minut. Firma 3M zaleca, żeby dociskać minimum 10 minut.
Cała operacja wymaga to pewnej wprawy.

Problemy z adapterami M42 do Nikona z soczewką

Niefortunne rozwiązanie konstrukcyjne w Nikonie skutkuje tym, że obiektywy M42 podpinane przez zwykły adapter do aparatów z mocowaniem Nikona nie ostrzą na nieskończoność. Można je stosować do makro i do portretu. Wymyślono więc adaptery z soczewką korygującą które miały rozwiązać problem ale w praktyce nie zawsze takie rozwiązanie działa.

 

Problem występuje wtedy gdy próbujemy podłączyć obiektyw w którym przy ostrzeniu na nieskończoność wewnętrzna grupa soczewek wysuwa się do wewnątrz korpusu aparatu. W pewnym momencie element ten opiera się o soczewkę adaptera lub jej mocowanie. Brakuje milimetra lub kilku ale to wystarcza żeby ostrzenie na nieskończoność było niemożliwe.

Obiektyw Enalyt 28/3.5 Na prawym zdjęciu widać mocno wysuniętą grupę soczewek.

 

 

 

 


 

Obiektyw Tessar 50/2.8 i podobny problem.

 

 

Dopiero nowsze konstrukcje obiektywów wykorzystujące ogniskowanie wewnętrzne oraz teleobiektywy można spokojnie podłączać do przejściówek z soczewką.

 

 

 

InPost – uszkodzona przesyłka

Jeśli Twoja przesyłka doręczana pod adres (np. list polecony) jest uszkodzona, poproś doręczyciela o sporządzenie tzw. protokołu szkody. Tak sporządzony protokół będzie przydatny w momencie złożenia ewentualnej reklamacji. Reklamację możesz złożyć za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie https://inpost.pl/pl/kontakt/zloz-reklamacje.

Jeśli widzisz, że Twoja przesyłka paczkomatowa jest uszkodzona, zgłoś to jeszcze przy Paczkomacie (maszyna przed zakończeniem odbioru zapyta Cię, czy z przesyłką jest wszystko w porządku).

Jeśli nie sporządzisz protokołu szkody w momencie odbioru przesyłki, wciąż masz 7 dni na sporządzenie protokołu w oddziale.

 

Adapter gorąca stopka Sony NEX – ISO

Adapter pozwala na podłączenie standardowych, popularnych i tanich lamp błyskowych ze stopką ISO do aparatów Sony NEX z portem Smart Accesory Terminal. Adapter nie przenosi parametrów automatyki, trzeba stosować tryby manualne.

Urządzenie jest kompatybilne z Sony NEX: 3, C3, F3, 3N, 5, 5N, 5R i innymi modelami z tym samym typem portu.

Nie działa z Sony NEX: 6, 7

 

02