Informacje EXIF

Exif to metadane doklejane do każdego pliku ze zdjęciem w większości współczesnych aparatów cyfrowych. Dane zawierają konfigurację sprzętową, parametry ekspozycji i wiele innych informacji związanych ze zdjęciem. Informacje te można odczytać online wysyłając plik ze zdjęciem na stronie https://shuttercounter.com/

Dodatkowo w przypadku niektórych aparatów możliwe jest odczytanie licznika wykonanych zdjęć.

Wymiana uchwytu gumowego (gripa) w aparacie Canon EOS 550D

Gripa jest sprzedawany z naklejoną taśmą samoprzylepną 3M. Guma jest profilowana na gorąco. Proces technologiczny nie pozwala żeby w podobny sposób profilować taśmę samoprzylepną więc aby ją dopasować producent nacina ją aby się odpowiednio układała.
Odklejanie warstwy zabezpieczającej należy wykonać od strony gdzie nacięcia nie dochodzą do końca
papieru (strzałka pokazuje kierunek zdejmowania papieru).

Trzeba to robić ostrożnie żeby nie odkleić papieru razem z taśmą samoprzylepną która jest bardzo cienka
(0,17 mm). Po odklejeniu papieru trzeba przyłożyć grip do aparatu, docisnąć i przytrzymać
dociśnięty przynajmniej przez kilka minut. Firma 3M zaleca, żeby dociskać minimum 10 minut.
Cała operacja wymaga to pewnej wprawy.

Problemy z adapterami M42 do Nikona z soczewką

Niefortunne rozwiązanie konstrukcyjne w Nikonie skutkuje tym, że obiektywy M42 podpinane przez zwykły adapter do aparatów z mocowaniem Nikona nie ostrzą na nieskończoność. Można je stosować do makro i do portretu. Wymyślono więc adaptery z soczewką korygującą które miały rozwiązać problem ale w praktyce nie zawsze takie rozwiązanie działa.

 

Problem występuje wtedy gdy próbujemy podłączyć obiektyw w którym przy ostrzeniu na nieskończoność wewnętrzna grupa soczewek wysuwa się do wewnątrz korpusu aparatu. W pewnym momencie element ten opiera się o soczewkę adaptera lub jej mocowanie. Brakuje milimetra lub kilku ale to wystarcza żeby ostrzenie na nieskończoność było niemożliwe.

Obiektyw Enalyt 28/3.5 Na prawym zdjęciu widać mocno wysuniętą grupę soczewek.

 

 

 

 


 

Obiektyw Tessar 50/2.8 i podobny problem.

 

 

Dopiero nowsze konstrukcje obiektywów wykorzystujące ogniskowanie wewnętrzne oraz teleobiektywy można spokojnie podłączać do przejściówek z soczewką.